• Konutlarda Kullanım

Rivermag manyetik kireç önleyiciyi, dairelerin ana su girişi olan , su saatinin çıkışına monte edebileceğiniz gibi; site veya apartmanın ana su hattına da monte edebilrsiniz. Ana girişe takılmış olan rivermag, evinizde bulunan çamaşır, bulaşık makinesi, kombi ( kullanım suyu hattı) , termosifon, varsa güneş enerjisi, duş sistemi , elektrikli su ısıtıcılar ve benzeri ev gereçlerini kirece karşı koruyarak, kullanım ömrünü uzatacaktır.

001
 • Çamaşır – bulaşık makinelerinde kullanımı

Kireçli sularda, sabun ve deterjanın fazla köpürmediğini birçoğununz fark etmişsinizdir. Kireç ; deterjan, sabun ve yumuşatıcı gibi kimyasalların bir kısmının suda çözülmesini engellemektedir. Bunun nedeni; kirecin suyun yüzey gerilimini artırmasıdır. Çamaşır makinenizde çözünmeyen deterjan kalıntıları, çamaşırlarınıza yapışarak sertleşmesini sağlar.

Rivermag ‘dan geçen su 14.500-14.800 gauss’luk manyetik akıma maruz kalır ve yüzey gerilimi düşer. Böylece deterjan ve yumuşatıcının neredeyse tamammı suda çözülür hale gelir.

Böylelikle kireç önleyici kimyasallardan %100 ‘e , deterjandan %50 ‘ye , yumuşatıcıdan %80’e kadar tasarruf sağlayabilirsiniz.

Musluğun ucuna çok basit şekilde monte edeceğiniz Rivermag, kirecin yapısını değiştirip, tutunma özelliğini kaybettiğinden; rezistans ve makine aksamına yapışmadan , kirli su ile beraber makinenizden atılacaktır. Böylelikle; makinenizi koruyup ömrünü uzatmaktan başka, enerjiden de tasarruf sağlayacaksınız. Unutmayın ki ; rezistans üzerinde oluşan kireç taşı, yalıtım görevi yapar ve suyun ısınmasını zorlaştırır.

002
 • Kombi ve termosifonda kullanım

Termosifonunuz soğuk su giriş hattına, boru ile aynı çapta Rivermag kullanarak; cihazınızın kullanım ve bakım ömrünü uzatabilirsiniz. Rivermag ‘ten geçen kireç tanecikleri , tutunma özelliğini kaybettikleri için , makine aksamına yapışamazlar ve sistemi terk ederler. Su durağan halde iken , termosifonunuzun ısı üretim haznesinde , kireç tanecikleri haznenin dibine çöker ve bir sonraki su girişinde sistemden atılır.

Kombilerde ; soğuk su girişine uygulayacağınız Rivermag, kombinizin kullanım suyu hattını koruyacaktır. Kapalı devre olan radyatör hattını korumak için ise; bir başka Rivermag kullanılmalıdır.  Radyatör hattına takılacak olan Rivermag, dönüş hattına ve pislik tutucunun sonrasına monte edilmelidir.

003
 • Kombi ve termosifonda kullanım

Rivermag, güneş enerji sistemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle ; vakum tüplü ve serpantinli sistemlerde kireç tüplerinin içinde katmanlaşarak , güneşin suyu ısıtmasını büyük oranda engellemektedir. Zamanla , tüplerin içini tamamen doldurup kullanılmaz hale getirmektedir.

Rivermag kullanımı ile yüzeylere ve birbirlerine tutunamayan kireç tanecikleri, suyun debisi ile sistemi terk etmektedir. Tüplerin içiçnde duran halde kaldığında ise ; ikinci bir su hareketinde suyun debisi ile sistemden atılacaktır.

Yüksek ısıları gören serpantinlerde; aynı şekilde kirecin azizliğine uğramaktadır. Serpantinlerin içi; zamanla kireç kaplayarak, öncelşkle ısı kaybına sonrasında ise, tamamen kapanarak kullanılmaz hale gelmesine sebep olur. Rivermag kullanımı ile serpantin iç yüzeyine tutunamayan kireç tanecikleri , suyun debisi le sistem dışına çıkmaktadır. Ayrıca şamandıranın da kireçlenerek arıza vermesini engellemiş olursunuz.

Kısacası Rivermag; sisteminizin kullanım ömrünü uzatmaktadır. Rivermag ‘ ı sisteminizin soğuk su girişine uygulayabilirsiniz.

004
 • Boyler ve Eşanjörlerde Kullanımı

Bu sistemlerin çalışma prensibi 2 şekildedir. Devridaimli sistemde ısıtılan su , sürekli sirkülasyon içerisindedir. Su ısıtılır ve tesisata gönderilir. Kullanılmayan sıcak su , tekrar boylere dönüş yapar ve tekrar ısıtılarak gönderilir. Su azaldıkça , besleme hattından soğuk su takviye alır. Diğer sistemde devirdaim yoktur. Isıtılan su kullanıma gönderilir. Sürekli besleme suyu alır.

Bina ve tesisin ana su hattına takılan Rivermag devirdaimsiz sistemi koruyacaktır. Devirdaimli sistem içinse , sıcak su dönüş hattına veya çıkışına bir başka Rivermag uygulamak gerekmektedir.

005
 • Buhar kazanlarında Kullanım

Sıcaklık arttıkça kireç taşı oluşumu da beraberinde artmaktadır. İşte bu yüzden de buhar kazanları en çok kireç sorunu yaşayan sistemlerdir.

Rivermag manyetik kireç önleyiciyi buhar kazanlarında iki bölge de kullanıyoruz. Eğer buhar kazanınız devirdaimli değil ise, soğuk su beseleme hattına monte edilmektedir. Devirdaimli (kapalı devre) ise, kondens tankı sonrasına uygulanmaktadır.  Rivermag ‘dan geçen kireç tanecikleri tutunma özelliklerini kaybettikleri için , makina aksamına yapışmazlar. Buhar üretecinin dibinde çamur kıvamında birikirler. Bakım esnasında su yardımı ile kolayca tahliye vanasından dışarı atılır.

006
 • Soğutma Kulelerinde ve Soğutma Sistemlerinde (Çiller de ) Kullanım

Plastik veya metal enjeksiyon ve ekstüzyon makinaları v.b. yerlerde ısıyı uzaklaştırmak için kullanılan suyun, soğutulmasında , soğutma kuleleri veya soğutma sistemleri (Çillerler ) kullanılır. Oluşan kireç taşı , kalıpları tıkayabilir veya ürünün soğutulmasını yavaşlatabilir. Bunun sonucu olarak; hatalı veya kusurlu ürünler ortaya çıkabilir. Soğutma kuleleri veya soğutma sistemleri (çillerler) de kapalı devre sistemler olduğu için , sıcak su geliş veya soğuk su dönüş hattına uygun çapta bir rivermag takılmalıdır.

007
 • Dizel Lokomotif ve Gemilerde Kullanım

Gemilerde soğutma sistemi iki türlüdür. Deniz suyu soğutma ve tatlı su soğutma (kapalı devre). Denizden motor yardımıyla çekilen su , sırasıyla yağ kulelerindeki ısınmış yağı soğutur, ardından hava kulelerine geçerek türbinden skavenç mahaline basılan havayı soğutur. Son olarak da tatlı su soğutma kulelerinde dolaşan tatlı suyu soğutarak , yeniden denize döker. Denizden gelen su , arıtılmadığından ısıya maruz kalan deniz suyu içindeki tuzlar, aynı kireç taşı gibi taşlaşıp sisteme zarar vermektedir. Deniz suyunu çeken motorun , öncesi veya sonrasına takılan Rivermag , sistemi koruyacaktır.

Tatlı su hattına da Rivermag kullanmanız sisteminizin ömrünü uzatacaktır.

008
 • Sterilizasyon Cihazlarında (otoklavlarda) Kullanım

Hastanelerden kullanılan otoklav cihazları , açık devre buhar üreteçleri olup , en büyük sorunu sudaki kireçtir. Soğuk su besleme hattına uygun çapta Rivermag kullanılması , bu sorunun çözülmesinde yeterli olacaktır.

009
 • Belediye – Köy – Şehir İçme suyu Şebekelerinde Kullanım

Köylerimizde boruların kireçle tıkanıp , kullanılmaz hale geldiğine , sıkça rastlamaktayız. Öyle ki; bazı yerlerde , köyün su kaynağı olan pınarlar kilometrelerce uzaktadır. Bu hatlar , kireçten dolayı zarar görüp kullanılmaz hale gelir. Yeni boru ve kazı işlemleri gibi maliyetli işlemler , ülke ekonomimize ciddi zararlar vermektedir.

Su kaynaklarının çıkışlarına veya depo çıkışlarına Rivermag uygulayarak , bu sorunun çözülmesi mümkün. Hatta eskiden oluşmuş kireç taşlarını dahi , zamanla temizleyerek hattın tam kapasiteyle çalışmasını sağlayacaktır. Rivermag ‘ın bakım sorunu olmadığı için , toprak altına da rahatça monte edebiliriz.

010
 • Tarım ve Hayvancılık Sektörlerinde Kullanım

Rivermag manyetik kireç önleyiciler, tarım sektöründe sulama sistemlerinde , hayvancılık sektöründe suluklarda ve tavuk çiftliklerinde nemlendirme sistemlerinde de kullanılabilir. Sulama sistemlerinde  , sistem girişine , nemlendirme sistemlerinde ise kapalı devre uygulamalarda , devridaim hattında Rivermag kullanılması gerekir. Rivermag, sadece kireç oluşunumu önlemekle kalmayacak , bitk ive hayvanlarda metobolizmaya etki ederek ; bitkisel ve hayvansal üretimde artış da sağlayacaktır.

011
 • Termal Tesisler , Hamamlar ve Saunalarda Kullanım

Kireç , termal tesislerin en büyük sorunlarının başında gelir. Suyu arıtmaları mümkün olmadığı için , kireç sorunlarını ancak belli periyotlarda , tüm tesise bakım yaparak engelleyebilirler. Suyu  arıtamamalrının nedeni ; suyun içindeki minerallerdir. Kireçlenmeyi engellemek için , kireç ile beraber faydalı su mineralleri de arıtılcağından suyun tedavi edici minerallerini de kaybetmiş olacak. Rivermag kireç önleyici , termal tesislerin ana su giriş hatlarına , varsa kapalı devre sistemlere ( eşanjör , boyler , buhar kazanı ) uygulanmalıdır.

Rivermag sudan ne birşey alır , ne de verir. Sadece kireç taneciklerinin fiziki yapısını değiştirerek tutunabilme özelliğini kaybettirir. Böylelikle ; termal suların minerallerinde bir değişiklik olmaz.

Hama ve saunalarda genellikle açık devre sistemler vardır. Bu yüzden sadece ana girişe takmak yeterli olacaktır.

012